Answer:
34.73%
Step-by-step explanation:
We are given;
A mixture that contains;
- NaCl = 0.639 g
- NH₄Cl = 0.350 g
- SiO₂ = 0.851 g
We are required to determine mass percent of NaCl in the mixture;
Step 1: Determine the total mass of the mixture;
Mass of the mixture = Mass of NaCl + Mass of NH₄Cl + Mass of SiO₂
= 0.639 g + 0.350 g + 0.851 g
= 1.84 g
Step 2: Calculate the mass percent of NaCl in the mixture
The mass % of NaCl = (Mass of NaCl ÷ Mass of the mixture) 100
= (0.639 g ÷ 1.84 g) × 100
= 34.73%
Therefore, the mass % of NaCl in the mixture is 34.73%