218k views
2 votes
A 74.9 kg person sits at rest on an icy pond holding a 2.44 kg physics book. he throws the physics book west at 8.25 m/s. what is his recoil velocity? PLEASE HELP ME

User Anvd
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The recoil velocity is 0.2687 m/s.

Step-by-step explanation:

∵ The person is sitting on an icy surface , we can assume that the surface is frictionless.

∴ There is no force acting acting on the person and book as a system in horizontal direction.

Hence , momentum is conserved for this system in horizontal direction of motion.

If 'i' and 'f' be the initial and final states of this system , then by principle of conservation of momentum(p) -


p_(i)=
p_(f)

System initially is at rest


p_(i)=0

∴ From the above 2 equations


p_(f)=0

We know that ,

Momentum(p)=Mass of the body(m)×velocity of the body(v)

Let
m_(1) and
m_(2) be the mass of the person and the book respectively and
v_(1) and
v_(2) be the final velocities of the person and book respectively.


p_(f)=
m_(1)
v_(1)+
m_(2)
v_(2)=0

From the question ,


m_(1) = 74.9 kg


m_(2) = 2.44 kg


v_(2) = 8.25 m/s

Substituting these values in the above equation we get ,

(74.9 ×
v_(1) )+ (2.44×8.25) = 0


v_(1) = - 0.2687 m/s (Negative sign suggests that the motion of the person is opposite to that of the book)

∴ The recoil velocity is 0.2687 m/s.

User Hch
by
7.3k points