menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Elijah bought 6 shirts for $56.89. What is the unit rate of cost per shirt? Explain how did you find the unit rate.
asked
Oct 23, 2023
60.0k
views
11
votes
Elijah bought 6 shirts for $56.89. What is the unit rate of cost per shirt? Explain how did you find the unit rate.
Mathematics
high-school
Giant
asked
by
Giant
9.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
11
votes
6x = 56.89
x = 56.89 / 6
x =
9.48
per shirt
Chicken Burger
answered
Oct 27, 2023
by
Chicken Burger
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 21, 2023
29.9k
views
Elijah buys a baseball jersey that costs $56.00. His bank account balance is now -$6.50. Which math sentence below describes how much Elijah owes? A) > $7.00 B) > $6.00 C) > -$6.00 D) > -$7.00
OBV
asked
May 21, 2023
by
OBV
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
12
votes
29.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org