Answer:
A consumer pays $5 more per camera.
Explanation:
Let the cost of manufacture of disposable camera in dollars be

Government taxes imposed on camera = $1.00 per camera
Cost of camera after taxes in dollars

Wholesale prices raised by manufacturer = $2.00 per camera
Wholesale price of camera in dollars per camera

Retail prices raised raised by retailer = $2.00 per camera
Retail price of camera in dollars per camera

Difference in prices of manufacture and retail price per camera in dollars
⇒

⇒

Thus, a consumer pays $5 more per camera.