228k views
0 votes
Lola charges $7 for 1/2 dozen cupcakes. What is the price per dozen?

User ParagJ
by
8.7k points

2 Answers

3 votes
Half dozen is a half of a dozen. So if she charges 7 dollars for half the whole will cost 14 dollars.
User Eduardo Xavier
by
7.7k points
1 vote

Answer: $14

Step-by-step explanation: To find out the price per dozen, we first need to understand that the word "dozen" means a grouping of 12. This means that 1/2 a dozen would be half of 12 which is 6.

If we double 6 to 12, we multiply by 2. We will also multiply by 2 for the price so we have 7 × 2 which simplifies to 14.

Therefore, Lola will charge $14 for her cupcakes.

I also provided an image to show the 1/2 dozen and dozen cupcakes.

Lola charges $7 for 1/2 dozen cupcakes. What is the price per dozen?-example-1
User Qwr
by
7.9k points

No related questions found