Answer:
Explanation:
First we have to find the worth of 50 Ib of both mixtures, so we multiply 50 by 2.72 since the owner wants to sell the mixture at $2.72 per pound
50 Multiplied by $2.72 equals $135
Then we divide that amount by 2 since we are considering two types of products, raisins and nuts
$135 divided by 2 equals $67.5
So we find the amount of raisins that is worth $67.5 and we know a pound of raisins cost $3.2
We divide $67.5 by $3.2 which will give 21.09 Ib (Amount for the raisins)
We divide $67.5 by $2.4 which will give 28.13 Ib (Amount for the nuts)