152k views
5 votes
Koch Elementary School is putting on its annual fall Carnival the school selling 10 tickets for $1 or two tickets for $0.25 which is the better buy explain why​

1 Answer

5 votes

Answer:

10 tickets for $1

Explanation:

Because 10 tickets for $1 equals .10 cents per ticket

$0.25 for 2 tickets equals .125 cents per ticket so the $1 is the better buy

User Ashitosh
by
5.1k points