Answer:
Magnetic force, F = 0.262 N
Step-by-step explanation:
It is given that,
Magnetic field of an electromagnet, B = 0.52 T
Length of the wire,

Current in the straight wire, i = 10.5 A
Let F is the magnitude of force is exerted on the wire. The magnetic force acting on an object of length l is given by :


F = 0.262 N
So, the magnitude of force is exerted on the wire is 0.262 N.