145k views
17 votes
What is the mass of one mole of Ca(OH)2?

A. 58.06 g/mol

B. 114.18 g/mol

C. 74.10 g/mol

D. 57.09 g/mol

User Pferrel
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

74.10g/mol

Step-by-step explanation:

The mass of one mole of Ca(OH)₂ is the molar mass of the compound.

To solve this problem, we add the atomic masses of the species in the compound;

Atomic mass of Ca = 40.078g/mol

O = 15.9994g/mol

H = 1.0079g/mol

So;

Molar mass = 40.078 + 2(15.9994 +1.0079 ) = 74.10g/mol

User Soeik
by
6.3k points