212k views
3 votes
An electrician charges $40 for each hour he works plus a $125 service charge. The total charge for a recent job was $1,205. Which equation could be used to determine the number of hours, h, that the electrician worked on the job?

Group of answer choices

A. 40h + 1205 = 125

B. 125h + 40 = 1205

C. 1205h + 40 = 125

D. 40h + 125 = 1205

2 Answers

4 votes

Answer: D

Step-by-step explanation: The electrician makes 40 dollars for EACH hour he works, meaning you'll need a variable behind that. Then, the electrician makes an extra $125.00 for each job he takes meaning the equation would be : 40h + 125 = 1205

User BasZero
by
7.0k points
3 votes

Answer:

Answer is D.

Explanation:

40h is what you start out with since it costs 40 ever hour. then you add the service charge which makes it 40h + 125, and then since the total charge is 1205, that would complete the equation.

User Fabdrol
by
7.2k points