174k views
2 votes
A car of mass 1000kg goes on a circular track with a diameter of 100m. The car moves at constant speed and makes 6 revolutions in 2 min.

The frequency is Hz

The period of the car is s

The speed of the car is m/s

1 Answer

6 votes

Answer:
(1)/(20)
seconds^(-1),20
seconds,15.7
ms^(-1)

Step-by-step explanation:

Frequency is defined as the number of revolutions made the object in unit time.

Given that it takes
2 minutes
6 revolutions.

So,
(6)/(2) =3 revolutions can be completed in
1 minute.

So,
(3)/(60) =(1)/(20) revolutions can be completed in a second.

So,frequency is
(1)/(20)

Period of a object is the inverse of frequency.

Inverse of frequency
(1)/((1)/(20) )=20

So,period is
20seconds.

Speed of car is the given by the ratio of distance covered in one revolution to the time period.

Distance travelled in one period is
\pi d where
d is the diameter.

Given that
d=100m

So,distance travelled in one revolution
\pi * 100=315.15m

Time period is
20seconds.

Speed is
(314.15)/(20)=15.7ms^(-1)

User Douglas Fornaro
by
7.3k points