197k views
0 votes
Bananas cost $0.49 per pound and grapes cost $1.15 per pound. Leanne bought 3.5

pounds of bananas and 2.4 pounds of grapes. How much did she pay for the banan
and grapes?

User JeanK
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1.71 for bananas

2.40 for grapes

Explanation:

3.5x.49 1.71

2.4x1.15 2.40

User BhishanPoudel
by
6.1k points