44.6k views
1 vote
Suppose one of the Global Positioning System satellites has a speed of 4.42km/s at perigee and a speed of 3.64km/s at apogee. If the distance from the center of the Earth to the satellite at perigee is 2.24×104 , what is the corresponding distance at apogee?

User Rizerzero
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:
2.71* 10^4 km

Step-by-step explanation:

Given

Speed of satellite
v_1=4.42 km/s At Perigee

Speed at apogee
v_2=3.64 km/s

Distance from center to Perigee
r_1=2.24* 10^(4) Km

Let
r_2 be the distance of Apogee

According to Kepler's Second law angular Momentum is conserved


mv_1r_1=mv_1r_2


v_1r_1=v_2r_2


4.42* 2.24* 10^4=3.64* r_2


r_2=(4.42)/(3.64)* 2.24* 10^4


r_2=2.71* 10^4 Km

User Algorowara
by
7.9k points