77.7k views
3 votes
A manometer is attached to a sample of gas that occupies a volume of 2.34 liters. The mercury level in arm of the manometer attached to the gas sample is 24.3 torr lower than that of the arm open to the atmosphere. Atmospheric pressure is measured to be 1.23 atm. What is the pressure of the sample of gas?

1 Answer

3 votes

Answer : The pressure of the sample of gas is 959.1 torr

Explanation : Given,

Atmospheric pressure = 1.23 atm = 934.8 torr

conversion used : (1 atm = 760 torr)

Gauge pressure or pressure difference = 24.3 torr

As we know that:


\Delta P=P-P_o

where,


\Delta P = Gauge pressure or pressure difference

P = pressure of the sample of gas


P_o = Atmospheric pressure

Now put all the given values in the above expression, we get:


24.3torr=P-934.8torr


P=959.1torr

Therefore, the pressure of the sample of gas is 959.1 torr

User Lsp
by
7.3k points