menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mr. Hanson bought 8 ounces of smoked salmon for $12.24. What is the unit rate. per ounce?
asked
Oct 20, 2020
196k
views
4
votes
Mr. Hanson bought 8 ounces of smoked
salmon for $12.24. What is the unit rate.
per ounce?
Mathematics
middle-school
Malathi
asked
by
Malathi
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
1.53 is the unitmrate per ounce
Explanation:
12.24 divde by 8.
Jmaurier
answered
Oct 24, 2020
by
Jmaurier
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 22, 2024
94.6k
views
Miss Lawrence buys 8 ounces of smoked salmon at 17.98 per pound. How much money does Miss Lawrence spend on the smoked salmon?
Jennykwan
asked
Aug 22, 2024
by
Jennykwan
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
94.6k
views
asked
Mar 14, 2024
217k
views
11 Which of the following is one of the main ideas of the passage? A Daughter of Fog demanded Raven's spruce-root hat. B Salmon can be smoked and stored for later consumption. C Raven magically created
Sven Schoenung
asked
Mar 14, 2024
by
Sven Schoenung
8.3k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
217k
views
asked
May 22, 2024
205k
views
What type of protein do we serve? Are any smoked? a) Duck, monkfish, salmon, tuna, chicken, pork, scallops, hanger steak, NY Strip, trout, halibut, crab cake, shrimp, mussels, burgers, smoked turkey, calamari
Arsman Ahmad
asked
May 22, 2024
by
Arsman Ahmad
8.3k
points
Health
high-school
1
answer
4
votes
205k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org