70.0k views
6 votes
A ball falls off of a 3m tall shelf. How long will it take for the

ball to hit the ground?
seconds
(hint; x=x0+vot+1/2at?)

User Korry
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.8s

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Height of shelf = 3m

Unknown:

Time it will take to hit the ground = ?

Solution:

To solve this problem, we use the expression below;

x = ut +
(1)/(2) gt²

x is the height

u is the initial velocity = 0m/s

g is the acceleration due to gravity = 9.8m/s²

t is the time taken = ?

Now insert the parameters and solve for t;

3 = (0 x t) +(
(1)/(2) x 9.8 x t²)

3 = 4.9t²

t² = 0.6

t = 0.8s

User Vade
by
7.7k points