Answer:
Energy dissipated = 540 kJ
Step-by-step explanation:
Energy dissipated = Change in kinetic energy
Initial velocity = 30 m/s
Mass, m = 1200 kg

Final velocity = 0 m/s

Energy dissipated = Change in kinetic energy = 540000-0 = 540000J
Energy dissipated = 540 kJ