70.7k views
5 votes
A worker at a factory earns $12 per hour plus 2.50 for each unit produced that hour. The worker earns a total of $27 in one hour. What is the total number of units produced?

User KodingKid
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The total number of units produced is 6 .

Explanation:

Given as :

The earning of worker at the factory = $ 12 per hour + $ 2.50 each unit per hour

The total earning of worker per hour = $ 27

Let The total number of unit produced = x

According to question

The wage worker earn per hour + earning × per unit produced that hour = Total earning of worker per hour

Or, $ 12 per hour + $ 2.50 each unit per hour × x = $ 27

Or, $ 2.50 each unit per hour × x = $ 27 - $ 12

Or, $ 2.50 each unit per hour × x = $ 15

∴ x =
(15)/(2.50)

Or, x = 6

Hence The total number of units produced is 6 . Answer

User Iced
by
7.8k points