Answer:
The correct answer is A.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
The Xu Corporation uses a periodic inventory system.
The company has a beginning inventory of 1,250 units at $15 each on January 1.
Xu purchases 1,500 units at $14 each in February and 700 units at $16 each in March.
Xu sells 650 units during the quarter.
Average price= (15 + 14 + 16)/3= 15
Cost of goods sold= 15*650units= $9,750