13.3k views
1 vote
Department M had 600 units 60% completed in process at the beginning of June, 6,000 units completed during June, and 700 units 30% completed at the end of June. Using the first-in, first-out method of inventory costing, what was the number of equivalent units of production for conversion costs for the period?

User Paul John
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

5,850 units

Step-by-step explanation:

Units Incomplete at the beginning of the month:

= No. of units × 40% incomplete

= 600 units × 0.4

= 240 units

Units completed during the month:

= 6,000 - 600

= 5,400 units are completed

Units completed at the end of June:

= 700 units × 30%

= 210 units

Number of equivalent units of production for conversion cost for the period:

= 240 + 5,400 + 210

= 5,850 units

User Eeyore
by
7.7k points