Answer:
0.275 m/s in the opposite direction
Step-by-step explanation:
m = Mass of student = 50 kg
M = Mass of plank = 150 kg
= Velocity of the student with respect to the plank = 1.1i m/s
As the linear momentum is conserved in the system

The plank will move at 0.275 m/s in the opposite direction