182k views
0 votes
1. Maria invested $10,000 in the stock market. Unfortunately, the value of her investment has been dropping at an average rate of 3% each year.

a. Write the function that best models the situation.
b. If the trend continues, how much will her investment be worth in 5 years?
c. Given the situation, what should she do with her investment?

User JCuga
by
8.4k points

2 Answers

7 votes

Answer:

a) L = $10,000(0.03)T

b) Investment worth in 5 years = $8,500

c) I advise she withdraws her investment and wait until the market improves before she reinvests.

Explanation:

a) Recall the formula for calculating simple interest is given as

I = PRT

But in this case, interest was not made. Loss was made rather. Thus,

L = PRT

P = $10,000

R = 3% = 0.03

T = T

Hence, the function that best model the situation will be;

L = $10,000(0.03)T

b) Using the formula for simple interest given as

I = PRT

where,

P = principal = $10,000

R = rate = 3% = 0.03

T = time = 5 years

We have to first calculate the amount lost in 5 years.

By substitution, we've

I = $10,000×0.03×5

I = $1,500

Since her initial amount was $10,000; what we have to do now is subtract the amount she has lost from the initial amount.

That is,

$10,000 – $1,500 = $8,500

Hence, her investment will worth $8,500.

c) I advise she withdraws her investment for the moment and then wait for the stock market to improve before she reinvests.

User GeeTee
by
7.9k points
4 votes

Answer:Her investment would be $8586 in year 5.

Explanation:

10000* 0.03= $300.

10,000- 300 =$9700

Year 2.

9700*0.03= $291

9700-391= $9409

Year 3.

9409*0.03=$282.27

9409-282.27= $9126.74

Year 4.

9126.74 * 0.03 = $273.8

9126.74 - 273.8= $8852.

Year 5.

8852 * 0.03 = $265.56

8852 - 265.56 = $8586

C) She should pull off this investment and invest in a more productive company and ensure she diversifies her investment by investing in different companies.

User Alex Terreaux
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.