195k views
4 votes
A farmer charges $6 for 4 pounds of tomatoes. Which

equation can the farmer use to find how many dollars d

he should charge for p pounds of tomatoes?

A d=1330

cd= 1.5p

B d=60

D d = 4p

Rosa chose A as her answer. Explain her error.

User Fresh
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The correct option is C)
d= 1.5p

Explanation:

Consider the provided information.

A farmer charges $6 for 4 pounds of tomatoes.

First find the unit rate as shown below:


(6)/(4)=1.5

Therefore, the cost of 1 pound of tomatoes is $1.5

let d represents the dollars he should charge and p represent the pounds of tomatoes farmer sold.

Thus the required equation is
d=1.5p

Hence, the correct option is C)
d= 1.5p

User Cone
by
6.2k points