65.6k views
4 votes
A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and weights using percent to decide which is the better buy. ​

1 Answer

1 vote

Answer:

The regular size is more economical.

Explanation:

Consider the provided information.

A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:


(\$2.50)/(3.2)=\$0.78

Therefore, the cost of one ounce is $0.78.

A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces.

Find out the unit rate as shown below:


(\$1)/(1.2)=\$0.833

Therefore, the cost of one ounce is $0.833.

From the above calculation we can observe that regular tube toothpaste price is better buy.

Now find the percent as shown:

Firs find the difference

$0.83-$0.78 = $0.05

Therefore,


(0.05)/(0.78)* 100\approx 6.41

Hence, regular tube is 6.41% less costly as compare to travel size.

User Nicola Biada
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories