Answer:
Gavin will have amount of $ 1528.335 in her account after 5 years
Explanation:
Given as :
The principal amount deposited in account = $1500
The rate of interest compounded quarterly = 1.5 %
The time period = 5 years
Let The Amount after 5 years = A
From Compounded Interest method :
Amount = Principal ×

Or, A = $1500 ×

Or, A = $1500 ×

Or, A = $1500 × 1.01889
∴ A = $ 1528.335
Hence Gavin will have amount of $ 1528.335 in her account after 5 years Answer