Answer:
a. Warranty expense $480,000
b. Warrant liability $96,000
Step-by-step explanation:
Solution-a
Warranty expense = 3%*100,000*$160
Warranty expense = $480,000
Solution-b
Warranty liability = $480,000 -($160*2,400)
Warranty liability = $96,000
7.9m questions
10.5m answers