menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 2-pack of clay pots costs $8.10. What is the unit price? $0 per pot
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 2-pack of clay pots costs $8.10. What is the unit price? $0 per pot
asked
Oct 8, 2020
103k
views
0
votes
A 2-pack of clay pots costs $8.10. What is the unit price?
$0 per pot
Mathematics
middle-school
Stephen Denne
asked
by
Stephen Denne
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
0.24 packs
Explanation:
2 divided by $8.10
Rudresh Ajgaonkar
answered
Oct 14, 2020
by
Rudresh Ajgaonkar
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 27, 2024
114k
views
Working with modern pottery makers to learn pot-making and then using that information to make a hypothesis about how ancient populations might have fired clay pots is an example of O ecofacts O paleontology
Mfc
asked
Aug 27, 2024
by
Mfc
8.3k
points
History
college
1
answer
1
vote
114k
views
asked
Jul 27, 2024
69.4k
views
Read the fable "Two Pots." Then, answer the question that follows. Two Pots, one of brass and the other of clay, stood together on the hearthstone. One day the Brass Pot proposed to the Earthen Pot that
Austin
asked
Jul 27, 2024
by
Austin
7.7k
points
English
middle-school
2
answers
5
votes
69.4k
views
asked
Mar 14, 2017
201k
views
An artist plans to make one clay pot the first week and triple the number of clay pots each week for five weeks how many clay pots will the artist make the fifth week
Akshay Rawat
asked
Mar 14, 2017
by
Akshay Rawat
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
201k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org