21.8k views
2 votes
An 8-pack of notebooks costs $4.40. What is the unit price?
$ per notebook

User Chris King
by
8.2k points

2 Answers

3 votes

Answer .55

Explanation:

4.40 divided by 8

User Victor Barrantes
by
8.5k points
4 votes

Answer:

The unit price (price per notebook) is $0.55

Explanation:

$4.40 for 8.

We would do 4.4 ÷ 8 because it costs $4.40 we put that number first. The answer would be $0.55.

User Arie Xiao
by
8.9k points