19.9k views
4 votes
The FI Corporation's dividends per share are expected to grow indefinitely by 7% per year. a. If this year’s year-end dividend is $10 and the market capitalization rate is 12% per year, what must the current stock price be according to the DDM?

User TofuBeer
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Price = $200

Step-by-step explanation:

Price =
(D1)/(r-g)

D0= Next year's dividend

r= rate of return

g = growth rate

Price =
(10)/((0.12-0.07))

Price = 10 / 0.05

Price = 200

Therefore, the current value of the stock is $200

User Anantha Raju C
by
6.8k points