124k views
2 votes
An investor buys 400 shares of stock in a fund when the net asset value is $23.79 and the offer price is $23.89. The investor

sells these shares when the net losset value is $50.34 and the offer price is $50.46. Determine the amount of profit the investor
eams
a $10.580
b $10.620
C S10 628
d $20,136
Please select the best answer from the choices provided
Show Me
Save and Exit

1 Answer

2 votes

Answer:

I believe the best answer would be A. $10,580

Step-by-step explanation:

400 x 23.89 = $9,556. 400 x 50.34 = $20,136

$20,136 - $9,556 = $10,580

User Panny
by
7.8k points