63.7k views
1 vote
A galvanic cell is based on the following half-reactions at 279 K: Ag+ + e- → Ag Eo = 0.803 V H2O2 (aq) + 2 H+ + 2 e- → 2 H2O Eo = 1.78 V What will the potential of this cell be when [Ag+] = 0.559 M, [H+] = 0.00393 M, and [H2O2] = 0.863 M?

User Tsohr
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer: The potential of the given cell is 0.856 V

Step-by-step explanation:

The substance having highest positive
E^o potential will always get reduced.

Half reactions for the given cell follows:

Oxidation half reaction:
Ag\rightarrow Ag^(+)+e^-;E^o_(Ag^(+)/Ag)=0.803V ( × 2)

Reduction half reaction:
H_2O_2(aq.)+2H^(+)+2e^-\rightarrow 2H_2O;E^o=1.78V

Net reaction:
2Ag(s)+H_2O_2(aq.)+2H^(+)\rightarrow 2Ag^(+)+2H_2O

Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.

To calculate the
E^o_(cell) of the reaction, we use the equation:


E^o_(cell)=E^o_(cathode)-E^o_(anode)

Putting values in above equation, we get:


E^o_(cell)=1.78-(0.803)=0.977V

To calculate the EMF of the cell, we use the Nernst equation, which is:


E_(cell)=E^o_(cell)-(2.303RT)/(nF)\log ([Ag^(+)]^2)/([H^(+)]^2[H_2O_2])

where,


E_(cell) = electrode potential of the cell = ?V


E^o_(cell) = standard electrode potential of the cell = +0.977 V

R = Gas constant = 8.314 J/K mol

T = temperature = 279 K

F = Faraday's constant = 96500 C

n = number of electrons exchanged = 2


[Ag^(+)]=0.559M


[H^(+)]=0.00393M


[H_2O_2]=0.863M

Putting values in above equation, we get:


E_(cell)=0.977-(2.303* 8.314* 279)/(2* 96500)* \log(((0.559)^2)/((0.00393)^2* (0.863)))\\\\E_(cell)=0.856V

Hence, the potential of the given cell is 0.856 V

User Vdep
by
7.0k points