235k views
2 votes
1.05 pounds of bologna costs $4.73

User Mikdore
by
7.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$4.50 per pounds

Explanation:

hope this helps

User Lonesome
by
9.0k points
3 votes

Divide the total cost by the total amount:

4.73 / 1.05 = $4.50 per pound.

User Roob
by
7.4k points