166k views
2 votes
A sample of carbon dioxide occupies a volume of 825 mL at 1.57 atm. What volume would the gas occupy if the pressure was decreased to 0.86 atm?

A sample of carbon dioxide occupies a volume of 825 mL at 1.57 atm. What volume would-example-1
User Pablonete
by
7.0k points

1 Answer

6 votes
initial volume(V1)=250 ml
initial pressure(P1)=825 torr
final volume(V2)=400ml
final pressure(P2)=?
At constant temperature,
PV=constant
i.e.
P1V1=P2V2
or, 825×250=P2×400
or,P2=515.625 torr
User Petr Marek
by
6.8k points