Answer:
4.68227 °C
Step-by-step explanation:
= Mass of object = 500 kg
= Mass of water = 25 kg
c = Specific heat of water at 20°C = 4186 J/kg°C
h = Height from which the object falls = 100 m
g = Acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
The potential energy and heat will balance each other

The temperature change in the water is 4.68227 °C