Answer:
$2,845,000
Step-by-step explanation:
Total cost of 200,000 units = 200,000 x 14 = $2,800,000
Fixed Cost = $1,000,000
Variable Cost = $2,800,000 - $1,000,000 = $1,800,000
Varable Cost per unit = $1,800,000/200,000 = $9.00
Therefore, the total cost (C) for 205,000 units is:
![C= \$ 1,000,000 +(205,000 * \$ 9.00)\\C= \$ 2,845,000](https://img.qammunity.org/2020/formulas/business/college/dfh0ur7q006t4z5g9y6k8q493papqzgr4m.png)
The firm would anticipate a cost of $2,845,000 at an activity level of 205,000 units.