19.9k views
1 vote
6pounds of candy cost $22.44what is the cost of one pound

User IXCray
by
5.2k points

2 Answers

2 votes

the result of dividing 22.44 by 6 is 3.74

User Glenn Mohammad
by
5.2k points
2 votes

Answer:

$3.74

Explanation:

Take 22.44 and divide it by 6 to get the cost per pound, which is $3.74

Hope this helps

User James Conigliaro
by
5.6k points