45.2k views
2 votes
A swimming pool heater has to be able to raise the temperatureof the 40,000 gallons of water in the pool by 10 degress Celsius.How many kilowatt-hours of energy are required? (one gallon ofwater has a mass of approximately 3.8kg and the specific heat ofwater is 4186 J/kg C)

a.) 1960 kWh
b.) 1770 kWh
c.) 330 kWh
d.) 216 kWh

User Kansuler
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:b)1770 kWh

Step-by-step explanation:

Given

volume of water
V=40,000 gallons

Temperature rise
\Delta T=10^(\circ)C


c=4186 J/kg-^(\circ) C

also 1 kg mass is approximately is 1 gallon

therefore 40,000 gallon is equivalent to 3.8\times 40000 kg

heat Required to raise temperature is


Q=mc\Delta T


Q=3.8* 40000* 4186* 10


Q=63,627.2* 10^5 J


Q=63,672.2* 10^2 KJ


Q=1767.42 kWh\approx 1770 kWh

User Murb
by
7.1k points