75.1k views
1 vote
answers A slit has a width of W1 = 4.1 × 10-6 m. When light with a wavelength of λ1 = 527 nm passes through this slit, the width of the central bright fringe on a flat observation screen has a certain value. With the screen kept in the same place, this slit is replaced with a second slit (width W2), and a wavelength of λ2 = 665 nm is used. The width of the central bright fringe on the screen is observed to be unchanged. Find W2.

1 Answer

2 votes

Answer:

w2=5.1736x10^-6m

Step-by-step explanation:

The relation between the wavelength and width is:

sin(Ф)=m*λ/w

Since the mass and the angle is the same in both cases so:

sin(Ф)=m*λ1/w1

sin(Ф)=m*λ2/w2

The mass and the sinФ are factor in both elements so:

λ2/w2=λ1/w1

w2=w1*λ2/λ1

w2=4.1x10^-6m*665x10^-9m/527x10^-9m

w2=5.1736x10^-6m

User Yule
by
7.8k points