132k views
0 votes
If real output in an economy is 1,000 goods per year, the money supply is $300, and each dollar is spent an average of 4 times per year, then according to the quantity equation, the average price level isA. 3.33.B. 13.33.C. 0.83.D. 1.20.

1 Answer

5 votes

Answer:

D. 1.20.

Step-by-step explanation:

300 dollars x 4 multiplier = 1,200 dollars in the economy.

There are 1,000 goods in the whole economy

1,200 dollar purchase 1,000 goods

on average: $1,200 / 1,000 units = $1.20/per unit

with 1.20 dollar you can purchase a single good

Notice: this means average is 1.20 dollars it do not implies all goods are worth 1.20 dollars

User Kanngard
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories