42.9k views
17 votes
The pack of 300 markers has a cost of $14.00. What is the UNIT COST for the markers? In other words, how much does each marker cost?

2 Answers

2 votes
$0.46 because $14.00 divided by 300 is 0.46
User Ibrahim Amer
by
4.8k points
9 votes

Answer:

04

Explanation:

14/300=0.04

User Brandx
by
5.2k points