Answer: The specific heat of ice is 2.11 J/g°C
Step-by-step explanation:
When ice is mixed with water, the amount of heat released by water will be equal to the amount of heat absorbed by ice.

The equation used to calculate heat released or absorbed follows:

......(1)
where,
q = heat absorbed or released
= mass of ice = 12.5 g
= mass of water = 85.0 g
= final temperature = 22.24°C
= initial temperature of ice = -15.00°C
= initial temperature of water = 25.00°C
= specific heat of ice = ?
= specific heat of water = 4.186 J/g°C
Putting values in equation 1, we get:
![12.5* c_1* (22.24-(-15))=-[85.0* 4.186* (22.24-25)]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/physics/high-school/jkjwjr0vwuaosfqh1to28sjxg8cnvihilu.png)

Hence, the specific heat of ice is 2.11 J/g°C