Answer:
It is more profitable to continue processing.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Material and processing costs total $55,000 per ton, one-fourth of which is allocated to product X15. 8,600 units of product X15 are produced from each ton of clypton. The units can either be sold at the split-off point for $14 each or processed further at a total cost of $7,100 and then sold for $17 each.
Unitary cost= (55,000*0.25)/8,600 units= 1.60 per unit
Pre-split-off point income= (14 - 1.6)*8,600= $106,640
Post-split-off point income:
7,100/8,600= 0.83
Post-split-off point income= (17 - 1.6 - 0.83)*8,600= $125,302
It is more profitable to continue processing.