200k views
1 vote
A 6157 N piano is to be pushed up a(n) 2.41 m frictionless plank that makes an angle of 21.9 ◦ with the horizontal. Calculate the work done in sliding the piano up the plank at a slow constant rate.

1 Answer

2 votes

Answer:

Work done, W = 5534.53 J

Step-by-step explanation:

It is given that,

Force acting on the piano, F = 6157 N

It is pushed up a distance of 2.41 m friction less plank.

Let W is the work done in sliding the piano up the plank at a slow constant rate. It is given by :


W=Fd\ sin\theta

Since,
F=F\ sin\theta (in vertical direction)


W=6157* 2.41\ sin(21.9)

W = 5534.53 J

So, the work done in sliding the piano up the plank is 5534.53 J. Hence, this is the required solution.

User Kamen Stoykov
by
6.8k points