143k views
3 votes
The daily high temperature on October 31 in a certain city is normally distributed with µ = 50 and σ = 8 . What is the probability that the high temperature on October 31 in a randomly chosen year will be between 46 degrees and 58 degrees? (Give your answer as a decimal rounded to 4 decimal places.)

User Arainone
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

0.5328

Explanation:

µ = 50

σ = 8

We are supposed to find the probability that the high temperature on October 31 in a randomly chosen year will be between 46 degrees and 58 degrees


P(46 < x< 58)

Formula :
Z=(x-\mu)/(\sigma)

at x = 46


Z=(46-50)/(8)


Z=-0.5

Refer the z table for p value

p value = 0.3085

at x = 58


Z=(58-50)/(8)


Z=1

Refer the z table for p value

p value = 0.8413


P(46 < x< 58)=P(x<58)-P(x<46)= 0.8413-0.3085=0.5328

Hence the probability that the high temperature on October 31 in a randomly chosen year will be between 46 degrees and 58 degrees is 0.5328

User Alanc
by
7.1k points