157k views
5 votes
A solid sphere of weight 42.0 N rolls up an incline at an angle of 36.0°. At the bottom of the incline the center of mass of the sphere has a translational speed of 5.10 m/s.

(a) What is the kinetic energy of the sphere at the bottom of the incline?
(b) How far does the sphere travel up along the incline?
(c) Does the answer to (b) depend on the sphere's mass?

User Gunchars
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Part a)


KE = 77.95 J

Part b)


L = 3.16 m

Part c)

distance L is independent of the mass of the sphere

Step-by-step explanation:

Part a)

As we know that rotational kinetic energy of the sphere is given as


KE = (1)/(2)I\omega_2 + (1)/(2)mv^2

so we will have


KE = (1)/(2)((2)/(5)mR^2)((v)/(R))^2 + (1)/(2)mv^2

so we will have


KE = (1)/(5) mv^2 + (1)/(2)mv^2


KE = (7)/(10) mv^2


KE = (7)/(10)((42)/(9.81))(5.10^2)


KE = 77.95 J

Part b)

By mechanical energy conservation law we know that

Work done against gravity = initial kinetic energy of the sphere

So we will have


mgLsin\theta = KE


(42)/(9.81)(9.81)L sin36 = 77.95


L = 3.16 m

Part c)

by equation of energy conservation we know that


(7)/(10)mv^2 = mgL sin\theta

so here we can see that distance L is independent of the mass of the sphere

User CuriousCase
by
6.8k points