63.8k views
0 votes
I AN TIMED, HURRY!!

What is the buoyancy force on a 15 g object which displaces 60 mL of water? (Remember to change mL of water to grams and grams to kg)

A)900 N
B)25 N
C)0.59 N
D)0.25 N

User Lhan
by
7.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

.59

Step-by-step explanation:

User DJDuque
by
7.3k points
6 votes

Answer:

C)0.59 N

Step-by-step explanation:

By the Achemides principle we know that the buoyancy force on an object which is immersed in a incompressible fluid at rest is equal to the weight of the fluid displaced. So all we have to do is to find the mass of 60ml.

Density = mass / volume

Mass = density × volume

= 1 g/cm³× 60 cm³

{ as 1ml=1cm³}

= 60 g

So force equals to,

Force = weight = mass × gravitational acceleration

= 0.06×9.8 = 0.59 N

User Ross W
by
8.2k points