951 views
5 votes
An airplane took 2 hours to fly 600 km against a head wind. The retrun trip with the wind took 1 and two thirds hours. Find the speed of the plane in stll air.

User Mirek
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The speed of plane in still air is 330 kmph

Explanation:

Given as :

The distance cover against the wind = 600 km

The time taken against the wind = 2 hours

The distance cover with the wind = 600 km

The time taken with the wind = ( 1 +
(2)/(3) ) hours

=
(5)/(3) hours

Let The speed against the wind = x - y kmph

The speed with the wind = x + y kmph

where x is the speed of plane in still air

And y is the speed of wind

So , Speed =
(\texrm Distance)/(\texrm Time)

Or, x - y =
(600)/(2) = 300 ......A

And x + y =
(600)/((5)/(3) )

Or , x + y = 360 .......B

From eq A and B

( x + y ) - ( x - y ) = 360 - 300

Or, 2 y = 60

y =
(60)/(2) = 30 kmph

And x = 360 - 30 = 330 kmph

Hence The speed of plane in still air is 330 kmph Answer

User Tsilya
by
7.3k points