Answer:
Step-by-step explanation:
given,
Thickness of oil = 200 nm
refractive index of oil (n₁)= 1.50
refractive index of water (n₂) = 1.33
Wavelength of light in air medium
2t = k\lambda_{oil}
k = 1
now,
wavelength of light in water
7.7m questions
10.3m answers