115k views
1 vote
Four bags of chips cost $6 what is the cost per bag​

User Aphex
by
5.1k points

1 Answer

1 vote
Answer: $1.50 per each
Explanation:
6/4 = 3/2
3/2 = 1.5
1.5(4) = $6
User Dillan
by
5.9k points