113k views
1 vote
Let X denote the distance (m) that an animal moves from its birth site to the first territorial vacancy it encounters. Suppose that for banner-tailed kangaroo rats, X has an exponential distribution with parameter λ = 0.01352. (a) What is the probability that the distance is at most 100 m? At most 200 m? Between 100 and 200 m? (Round your answers to four decimal places.)

1 Answer

5 votes

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that

X=Distance (m) that animal moves from its birth site to the first territorial vacancy it encounters.

Parameter=
\lambda=0.01352

Exponential distribution of probability is given by


f(x)=\lambda e^(-\lambda x), x\geq 0


f(x)=0, x < 0

Cumulative distribution is given by


F(X)=P(X\leq x)=1-e^(-\lambda x ), x\geq 0

Where
\lambda=Parameter=0.01352

a.We have to find the probability that the distance is at most 100m.


P(X\leq 100)=1-e^(-0.01352* 100)=0.7413

Hence, the probability that the distance is at most 100 m=0.7413

b.
P(X\leq 200)=1-e^(-0.01352* 200)=0.9331

Hence, the probability that the distance is at most 200m =0.9331

c.
P(100\leq X\leq 200)=P(X\leq 200)-P(X\leq 100)


P(100\leq X\leq 200)=0.9931-0.7413=0.1918

Hence, the probability that the distance between 100 m and 200 m=0.1918

User Cmaso
by
7.0k points